Je pre vás vhodný online tréner?

Autor: Jakub Slavkovský | 31.12.2014 o 13:32 | Karma článku: 2,65 | Prečítané:  781x

Online tréning. Úlohy online trénera.  Pre koho je online tréner vhodnou alternatívou. Čo musím o trénerovi vedieť.

Online tréning

Technologický pokrok a s ním spojený rozmáhajúci sa virtuálny život zasiahol takmer všetky sféry nášho života. Každodenný kontakt s elektronickými médiami (mobil, internet) sa stal realitou. Výmena informácií medzi ľuďmi je veľmi jednoduchá a lacná bez ohľadu na to, aká je vzdialenosť medzi nimi.

Tieto skutočnosti sú dôsledkom vzniku nového fenoménu v športe, ktorým sú takzvaní online tréneri. Tí riadia váš tréningový proces bez toho, aby ste boli s nimi v každodennom osobnom kontakte. Vypracujú vám tréningový a stravovací plán, odpovedia vám na otázky týkajúce sa tréningu, športu alebo zdravého životného štýlu.

Žiaľ komunikácia prostredníctvom elektronických médií nemá ešte stále kvality bezprostredného kontaktu a preto sa ani vzťah online tréner-zverenec nemôže rovnať vzťahu osobný tréner-zverenec. Pokiaľ je však športovec na určitej kvalitatívnej úrovni a ovláda základy svojho športu, môže byť pre neho aj online tréner veľkým prínosom.

Nie v každom meste na Slovensku máme odborníkov na každý šport. Pred tým ako sa rozhodnete pre online trénera, snažte sa o osobné stretnutie s ním. Práve pri osobnom kontakte sa môžete presvedčiť, či sa jedná o seriózneho človeka alebo špekulanta. Ideálne je absolvovať taktiež priebežné stretnutia alebo príležitostné osobné tréningy. Vaša spolupráca sa tak dostane na vyššiu úroveň.

Aké sú úlohy online trénera

Svedomitý tréner sa snaží o to, aby jeho zverenec dosiahol čo najlepšie výsledky. Preto musí zostaveniu tréningu predchádzať diagnostika klienta (zisk informácií o cieľoch tréningu, športovej úrovne, zdravotných indispozíciách atď.). Najefektívnejší je vždy osobný kontakt (tréning). Pokiaľ je tréner odborník, môže si všimnúť niečo o čom zverenec doteraz ani netušil (svalové disbalancie, nesprávna technika vykonávania cvičení atď.).

Najčastejšie sa online tréneri vyskytujú v oblasti fitness. Niektorí podnikavci vám vytvoria cvičebný a stravovací plán „na mieru“ bez toho, aby o vás vedeli viac ako len to, že chcete zlepšiť svoju postavu. Pokiaľ sa s takýmto prístupom stretnete, okamžite prerušte komunikáciu. Každý zodpovedný tréner sa snaží o osobné stretnutie s klientom (pokiaľ je to možné), aby sa o klientovi dozvedel čo najviac.

Na prvých spoločných tréningoch zistí, či vykonávate pohyb správne technicky, či nemáte niektoré svaly ochabnuté a iné skrátené, aké sú vaše silné a slabé stránky a či vám niektoré cviky alebo polohy spôsobujú nezdravú bolesť. Keď vám tréner pripravuje stravovací plán, musí vedieť ako ste sa stravovali doteraz, aké máte finančné a časové možnosti na prípravu jedla a hlavne aký máte výdaj energie. Až na základe týchto informácií s vami môže začať s čistým svedomím spoluprácu.

Aby tréner vypracoval vhodný tréningový plán, je veľmi dôležitá spätná väzba zverenca. To znamená, že napríklad každý týždeň športovec informuje trénera o priebehu tréningu, o svojich pocitoch, stave kondície či o okolnostiach, ktoré môžu ovplyvniť tréningový proces (vymeškanie tréningov, choroba, zranenie..). Bez týchto informácií nie je možné určiť vhodné zaťaženie. „Mesačné plány na mieru“ sú síce dobrý biznis, ale tieto informácie si nájdete v časopisoch alebo na internetových stránkach zadarmo!

Pre koho je online tréner vhodnou alternatívou

Treba povedať, že pre niektoré druhy športov online tréner nie je vhodný. Jedná sa hlavne o športy, kde rozhoduje o úspešnosti športovca technická vyspelosť. Väčší význam má online tréner pre športovca, ktorý potrebuje zvýšiť kondíciu prostredníctvom vhodne zostavených tréningov (vytrvalostné športy, silové športy, kondičný tréning pre športovca).

Výhoda online trénera spočíva v tom, že takáto spolupráca stojí zverenca väčšinou menej peňazí. Vypracovanie tréningového plánu totiž nezaberie toľko času ako každodenné spoločné tréningy. Komunikácia prostredníctvom technológií môže byť riešením aj pre ľudí s obmedzenými časovými možnosťami. Tréningy totiž treba naplánovať a nájsť termíny vyhovujúce trénerovi aj športovcovi. Online trénera určite neodporúčam úplnému začiatočníkovi, ktorý neovláda technickú stránku daného športu.

Pokiaľ máte dostatočné časové, finančné možnosti a pokiaľ sa vo vašom okolí nachádza kvalitný tréner, snažte sa o osobný kontakt. Keď vám jeden z týchto aspektov chýba, dobre si premyslite, do koho starostlivosti sa zveríte. Snažte sa trénera spoznať, zistiť jeho záujem o vás a váš progres. Je dobré vedieť, akú mal športovú minulosť, kvalifikáciu a hlavne jeho vedomosti a prístup k zverencom.
 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KOMENTÁRE

Pravda a láska stoja na našej strane

Môj manžel a ja, na túto frázu si aj po vyše dvoch rokoch manželstva stále zvykám.


Už ste čítali?